Pėda visam gyvenimui

Judėjimo akademijos ,,Sveika mada“ tikslas – sveika pėda visam gyvenimui. Siekame didinti visuomenės sąmoningumą, jog sveika pėda yra gyvenimo kokybės rodiklis, o podiatrija yra prevencinės medicinos raktas.

Podiatras  - pėdų specialistas, galintis padėti esant įvairioms pėdų ir apatinės galūnės problemoms, bei konsultuoja pėdos priežiūros profilaktikos klausimais.

Kai kurios problemos yra paveldimos, kitos vystosi su amžiumi, arba jas įtakoja netinkamas gyvenimo būdas, neteisingai pasirinkta avalynė.

Rūpinkimės savo pėdomis ilsėdamiesi ir darydami pratimus

Sėdėjimas/gulėjimas pakėlus pėdas aukščiau  bent 10 min po ilgos darbo dienos pagerina kraujotaką (palengvina širdies darbą).

Norėdami atgaivinti pėdą pasidarykite pėdų masažą su masažiniu voleliu, kamuoliuku ar tiesiog padaryti pėdų masažą vienas kitam su partneriu.

Blauzdos raumenys padeda išlaikyti pėda elastingą ir dalyvauja čiurnos judesiuose. Ištempikite blauzdos raumenis. Tempimą laikome 20-30s kol jaučiame malonų raumens tempimo jausmą. Kartojame iki 5 kartų.

Pėda sukti ratus per čiurnos sąnarį 10 kartų į vieną pusę, 10 į kitą. Judesys tolygus, pilna amplitude.

Ištieskite, sulenkite ir išskėskite kojų pirštus. Jei sudėtinga išskėsti, padėkite sau pasyviai skėsdami rankomis ir tada kartokite be pagalbos. Kiekvieną judesį atlikti su 5 s užlaikymu po 10 kartų.

Su pėda parašyti ore visą abėcėlę (tinkamas pratimas kol sėdite darbe), pagerina kraujotaką.

Kasdieninės higienos laikymasis, pėdos sausos ir švarios. Nusiplovus kruopščiai sausinti pėdas, ypač tarpupirščius.  Padės išvengti infekcijų.

Rekomenduojama nagus kirpti po išsimaudymo, kai nagai minkštesni. Nagai kerpami tiesiai, ne per trumpai, o ne žemyn kampuose, nes tai gali sukelti įaugančių nagų problemas. Jeigu patogiau naudokitės dilde.

Jei atsiradę nuospaudos, žaizdos greitai neišnyksta rekomenduojame kraiptis į pėdų specialistą.  Žaizdos turi būti įvertintos ir pradedamas gydymas per 24 val. ypač jei yra paraudimas, patinimas. Nepjaustykite, nekarpykite nuospaudų patys.

Sveikos pėdos prisideda prie gyvenimo kokybės gerėjimo: nepriklausomo ir aktyvaus gyvenimo garantas.

Vidutiniškai žmogus per gyvenimą nueina 160 tūkst. km. (priliginama kaip 4 kartus apeiti aplink žemę). Didžioji dalis žmonių susirūpina pėdomis tik tada kai pajaučia, jog kažkas negerai – pūslės, iššokusio kauliuko skausmai, suplokštėjęs ar per daug iškilęs skliautas, įaugęs nagas, skausminga pėda, kelio, klubo sąnariai, skauda nugarą...staiga, lengvas pasivaikščiojimas tampa sudėtingas, erzinantis, skausminga bet kokia veikla susijusi su judėjimu.

Žmogus sutvertas judėti taisyklingai be skausmo ir nemalonių pojūčių. Mūsų organizmo sveikata priklauso nuo tuo kaip mes sugebame atsikelti, stotis, eiti ir judėti.

Naujausi podiatrijos kolegijos (The College of Podiatry) tyrimai atskleidžia, jog 90% vyrų ir moterų kenčia dažnus ar nuolatinius pėdų skausmus. Nepaisant to, tik 23% tiriamųjų kentėjusių skausmus kreipėsi į podiatrą ir 16% ignoravo problemą tikėdamiesi, jog praeis. 4 iš 10 žmonių nesupranta kas yra podiatras ir ką jis atlieka.

Dažniausiai pasitaikančios pėdų problemos:

  • Suragėjusi, sausa pėdų oda – 60%
  • Pūslės - 51%
  • Nuospaudos - 40%
  • Skausminga, žaizdota pėda - 38%
  • Padidėjęs blauzdos raumenų tonusas - 24%
  • Įaugę nagai - 18%
  • Karpos - 14%
  • Iššokęs kauliukas - 10%

Svarbu prisiminti. Mūsų pėdos sutvertos mus nešioti visą dieną BE SKAUSMO. Jei pajautėte diskomfortą, dažniausiai tai netinkamos avalynės pasirinkimas veiklai. Bėgant pėdai tenka 7 kart didesnis krūvis nei einant. Nekentėkite skausmo ir kreipkitės į pėdų specialistą kvalifikuotos pagalbos.

Sveika mada puslapyje manau taip ir turėtų būti didėjančia tvarka:

 

Neleiskime, jog stiliaus jausmas paralyžiuotų gebėjimą stovėti ar žengti be skausmo;

Jei mūsų kūno pamatas – pėdos – nepatenkintos, struktūros esančios virš jų taip pat;

Pažvelkime į savo batų kolekcijas iš arčiau ir nuo dabar mažais žingsneliais keliaukime sveikų pėdų link.

 

 Pėdų problemos ne tik dermatologinės. Pavyzdžiui: NUOSPAUDOS, kurios atsiranda dėl netinkamos avalynės ar neįprasto krūvio pėdoms, pašalinamos pamirkius muiluotame vandenyje ir panaikinus suragėjusį odos sluoksnį peiliuku, skustuvu, pemza ar užsiklijavus specialų pleistrą.

Tačiau didžioji dalis nuospaudų susiformuoja dėl pačios pėdos problemų. Skausminga nuospauda pašalinta vėl atsinaujina. Ji formuojasi ten kur pėdoje atsiranda kokia nors deformacija: iškrypęs sąnarys, deformuotas kauliukas ar kaulinė išauga (dažnai tai būna kartu). Kas vyksta toliau: deformuota vieta spaudžia pėdos minkštuosius audinius ir trikdo kraujotaką, ko pasekoje jaučiamas mažesnis ar didesnis skausmas.

Spaudžiama, maigoma vieta neretai infekuojasi, patinsta, parausta, kartais atsiveria angutė, pro kurią ima skirtis audinių skystis ar net pūliai. Organizmas, norėdamas apsaugoti tą vietą, augina kuo storesnį odos raginį sluoksnį, jis vėl gi spaudžia audinius. Ypač dažnai nuospaudos formuojasi ant kojos pirštų ties sąnariukais.

Iš pirmo žvilgsnio atrodanti lyg ir nedidelė bėda – nuospaudos – smarkiai apriboja žmogaus galimybes prisitaikyti avalynę, bei jo fizinį aktyvumą. Esant skausmingoms nuospaudoms formuojasi antalginė eisena. Ko pasekoje statome pėdas, paskirstome kūno svorį taip, jog einant neskaudėtų, taip duodami dar didesnį krūvį savo griaučių – raumenų sistemai.

Šalinti reikia ne nuospaudas, o jas sukėlusias priežastis t.y. gydyti besideformuojančius arba jau deformuotus pėdų sąnarius, kaulus ir pan. Kartais deformacijos paparasta akimi dar lyg ir nematyti, o nuospauda jau liepia sunerimti.

Nuospaudos yra dviejų rūšių: minkštosios ir kietosios. Kietosios nuospaudos yra balkšvos, turi blyškiai gelsvą paviršių iš kietos suragėjusios odos.  Paprastai susiformuoja ant pėdų pirštų viršutinės dalies, kūgio formos branduolys, kuris spaudžia nervų šakneles, jaučiamas aštrus intensyvus skausmas. Minkštosios nuospaudos formuojasi tarpupirščiuose, kai pirštai per daug suspausti ir trinasi vienas į kitą. Prakaitavimas šias nuospaudas palaiko minkštas.

Kita problema – AUKŠTAKULNIAI. Kaulai, sąnariai, raumenys, raiščiai ir minkštieji audiniai – viskas pėdoje veikia kartu suderintai ir harmoningai – tada, kai esate basas. Avint avalynę, pėdos funkcionavimas pakinta, o ypač avint aukštakulnius. Pasikeičia pėdos kaulų, raiščių, sąnarių ir raumenų padėtis, ji tampa ne natūrali ir pėda priverčiama būti pastovioje įtampoje, kad išlaikytų pusiausvyrą ne fiziologinėje padėtyje. Kūno svoris tenka tik priekinei pėdos daliai. Šis spaudimas jaučiamas kaip deginantis skausmas per pėdos vidurį. Nuo dažno ir didelio spaudimo bei įtampos vystosi uždegiminiai procesai (kojose, pėdose) lydimi skausmo.

Daugiau nei 50 % moterų 16-35 metų amžiaus skundžiasi deginančiu jausmu pėdos viduryje.